Memurluktan emekli olanlar dikkat

Emeklilerin heyecanla beklediği ocak zammı  için SSK ve Bağkur emeklileri 2014’ün ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranı kadar, memur emeklileri ise %3 oranında zam alacak. Bu zamandan SSK ve Bağkur emeklileri faydalanamayacak.Yapılan toplu sözleşmede sadece memur emeklilerin zamları konuşuluyor diğer emekliler de toplu sözlşemede yer almayı talep ederek emeklilerin arasında yapılan ikilemciliğin kaldırılmasını istiyor.

Bu talepler henüz karşılığını alamazken, memur emeklilerin zam oranları toplu görüşmelerde memur zamları ile birlikte belirlenmişti.Bu yıl brüt 175 TL, nette yaklaşık 146 TL zam alan emekliler, Ocak 2015’te %3 zam artışı ile sevinecek.

2015 TEMMUZ ZAMMI’DA PLANLANDI

Yine toplu sözleşme hükümlerine göre; memur emeklileri, Temmuz 2015’te de yüzde 3 zam alacak, ayrıca enflasyon farkı gerçekleşirse bu da maaşlara yansıtılacak. 2015 programında memur emeklilerinin Temmuz zammıyla ilgili öngörü yer aldı. Buna göre; memur emekli aylıklarının, oluşacağı tahmin edilen yüzde 0.63’lük enflasyon farkı nedeniyle Temmuz’da yüzde 3.63 artırılması planlanıyor.

Memur emeklilerinin Ocak 2015’te alacağı zamlı maaşlardan bazıları şöyle:

NET TUTAR NASIL HESAPLANIR?

Ocak ayında tüm memur emeklileri yüzde 3 zam alacak. TAKVİM, bazı memur emeklileri için zam hesaplaması yaptı. Zamlı maaşınızı siz de hesaplayabilirsiniz. Mevcut maaşınıza yüzde 3 ekleme yaparak, yeni maaşınızı öğrenebilirsiniz.

 
 

Paylaş 
 
 
 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir