İşsize günde 25 lira ödenecek

İşsiz vatandaşların işe yerleşmesinde ve iş bulmalarında yardımcı olmak adına çeşitli programlar uygulanıyor. Eğitim amaçlım olarak hazırlanan  bu eğitimlere katılanlara üstüne ücret de ödeniyor. İşsizlerin meslek edinmesini hedefleyen bu kurslar İşkur aracılığı ile açılıyor. Bugüne dek İşkur’un açtığı kurslara katılarak hem meslek edinen, hem de iş bulma imkanı bulan işsiz vatandaşlar, üstelik bir de yol- yemek ücreti aldılar.

Hükümet herkesin meslek edinip iş bulması için düğmeye bastı. Firmalar işsize meslek öğretirse primleri devlet ödeyecek. Kursiyere de günde 25 lira harçlık verilecek.

Hükümet, işçi maliyetlerinden yakınan, kalifiye eleman bulamamaktan şikayet eden patronlara destek için önemli bir adım daha attı. Türkiye İş Kurumu’nun düzenlediği ‘İşbaşı Eğitim Programı’ ile işverenin nitelikli eleman bulması sağlanacak.

İşsize günde 25 lira ödenecek

İşkur yeni bir meslek edindirme projesiyle hizmet vermeye başlayacak. İşveren işyerinde iş öğrettiğinde sigorta ödemesi desteği alacak. İşsizlere iş öğreten, meslek kazandıran işverenin sigorta giderini devlet karşılayacak. İŞKUR, aynı zamanda meslek öğrenen sigortalıya günlük 25 lira ödeme yapacak, genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı primlerini de karşılayacak.

6 Milyon Gence İş Kapısı

Hükümet İşkur aracılığı ile işsizlere yeni fırsatlar sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda son 5 yılda 6 milyon gence iş kapısı açıldı. Hükümet, 1 yılda 1.2 milyon kişiye ilave istihdam sağladı. 2015 yılında da 540 bin ilave istihdamın sağlamayı hedefliyor. İŞKUR’un başlattığı her yıl 400 bin işsize yönelik aktif işgücü programları büyük ilgi gördü. Kursların sayısı arttırılırken, yeni adımlar da atılıyor.

İşbaşı Eğitim Programı ile işveren nitelikli elemanı maliyetsiz şekilde bulacak, sigortalı da vasıflı hale gelerek meslek öğrenmiş olacak. Program sayesinde, işverene, nitelikli eleman bulmakta zorlandığı meslekte vasıfsız elemanı kendi işyerinde yetiştirmesi için destek sağlıyor. İşverene hiçbir maliyeti olmayan programda üstelik sigorta giderlerini de İŞKUR karşılıyor. Böylece hem işverene hem de işsiz gençlere fırsat yaratılmış oluyor. Patron maliyetsiz eleman bulurken, gençler de vasıf kazanıyor.

Nasıl Yararlanılacak?

Programdan yararlanmak öncelikle işsizlerin İşkur kaydı olması gerekiyor. İşverenin de İşkur’a başvurması gerekiyor. İşyerinde en az 2 sigortalı çalışanın olması gerekiyor. Eğer 10’dan fazla çalışan varsa her 10 kişiye karşılık 1 kişi için bu destekten yararlanılacak. Yararlanacak gençlerin İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması, işverenin birinci dereceden akrabası ve öğrenci olmaması ve 15 yaşını tamamlaması gerekiyor. İşkur bu elemanların sigortasını, iş kazası ve meslek hastalığı primlerini ödeyecek. Ayrıca elemanlara günlük 25 TL ödeme yapacak.

 

Aramalar: , , , ,

 

Paylaş 
 
 
 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir