İş görüşmelerini aleyhinize çevirecek 5 kötü alışkanlık

Son on yılımı işle geçirmiş biri olarak birçok iş görüşmesi yaptım. Her zaman için harika bir geri dönüş alacağımı umut ederken, haberler o kadar da parlak olmadı.

Adaylar bazen görüşmecilerin beklemediği sorgulayıcı tavırla can sıkıcı bir konuşma yapabiliyorlar.

İş görüşmesinde görüşmecilerin söyledikleriniz ya da yaptıklarınızla psikolojilerini bozmanızı sağlayan şeyler nelerdir? Dinleyin ve öğrenin.

1. Aşırı erken gitmek

İş görüşmesine geç giderseniz herkes aptal olduğunuzu düşünür. Bu görüşmeci için tamamen saygısızlıkır.

Ama iş görüşmesine çok erken gitmek sizi deli gibi gösterebilir. Neden? Çünkü mülakattan önce beş ya da 10 dakika önce geldiğinizde bile bu görüşmecilerin üzerinde baskı oluşturur. Lobide 20 dakikadır oturan biri var ve bu suçluluk duygusuyla iş görüşmesine başlayacağı anlamına geliyor.

Bir ikinci sorun ile ise şunu ima ediyorsunuz, “Merhaba, hayatımda başka hiçbir aktivite yok ve buraya yarım saat erkenden gelip oturdum.” Bunu söylemek istemezsiniz. Eğer aşırı erken gelirseniz parkta ya da yakınlarda bir kafede görüşmeye bir kaç dakika kalana kadar oturmak daha doğru olacaktır.

2. Çok fazla prova yapmış olmanız robot gibi davranmanıza neden olur

İş görüşmesi için hazırlıksız görünmememiz gerektiğini hepimiz biliyoruz.

Görüşmeye tamamen hazırlıklı olarak gelebileceğimizin mümkün olduğunu biliyoruz. Karşılaşabileceğiniz zor sorular için “en iyi cevapları” kelimesi kelimesine yazar ve sonra bitkin düşene kadar ayna ya da bir arkadaşınız ile birlikte bunları uygularsınız.

Eğer kendinize iyilik ettiğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu şekilde hazırlanarak robotik, soğuk ve ilgisiz cevaplar vereceğiniz için gelecekteki işinizi riske atıyorsunuz.

Sorulması gereken hiper-hazırlıklı ve hazırlanmış olduğunuz bazı sorular için koltuğun kenarında beklemeniz, görüşmecinin gerçek bir konuşma başlatmasıyla zor zamanlar geçireceğiniz anlamına gelir.

Ve görüşmeciler iyi bir görüşme yapmak için gelmemişlerse enerjisi olmayan insanları da işe alma eğiliminde olmazlar. Hazırlıklı görünmeniz ve pratik soruları ezberlemeniz sizi zorlayabilir.

Ayrıca bakınız; İş bulmanızı kolaylaştıracak 6 pratik bilgi.

3. Şirket hakkında çok fazla soru

Samimi ve etkileşimli halde, kendinizden emin olun. Bu ekip için kendinizi uygun görmeniz gerekiyor. Sadece çok fazla çizgiyi aşmayın. Kuşkunuz varsa bunu belirtin.

4. Açık ve net bir şekilde sağlayacağınız faydalar?

Mülakatçıların sizinle karşılaştıklarında öğrenmek istediklerini tahmin edin? Birincisi ve en önemlisi, onlar için neler yapabileceğinizi bilmek isterler. Eğer hayatlarını kolaylaştırmak, şirketin para kazanma süreçlerini iyileştirmek, önemli organizasyonlarını büyütmek için ne yapabilirsin?

Yani bizim için ne yapabilirsin sorusuyla karşılaştığınızda açık, dobra ve kibirli cevaplar verebilirsiniz.

Tabii ki tatil zamanlarınızı, cep telefonu, şirket arabası ve köşede bir ofis gibi size sağlanacak faydaları öğrenmek isteyebilirsiniz. Fakat erken mülakat aşamalarında, tüm işe alım yöneticileri ve İK uzmanları gerçekten onlar için ne yapabileceğini önemser. Burası bir kulüp değil, bir iş yeri ve onlar çalışıyorlar.

İşe almaları seni mutlu edecek önemli bir gelişme. Ama bu aşamada taleplerini çok erkenden listelememe.

5. “Teşekkür ederim” deme.

Burada sadece mülakat sonrası teşekkür hakkında konuşmuyorum. Görüşmeciye bu iş hevesli olduğunu hissettirir.

Görüşme yapılacak olan şirkete ulaşana kadar stresli bulanık bir süreç işler ve insanda bir duygu oluşur. Eğer gerçekten işi istiyorsanız, odaklanmış, enerjik ve kesinlikle görüşmeyi güçlü sonlandırmak gerekir. Örnekle, “Benimle tanışmak için zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim – sizinle tanışmak harikaydı” şeklinde orjinal bir yol izlenebilir.

Bir işe ihtiyaç duyduğunuzda mülakatlarda özellikle, yetişkinler gibi davranmak en stresli şeyler arasında olabilmektedir. Kesinlikle çocuk oyuncağı değildir. Soğukkanlılığı koruyarak konuşma yapmaya hazırlıklı geliyor ve uçuşan renkleri yakalayıp odaklanıyoruz. İnsanlar insanları işe alırlar. Robotları, işe yaramayan şeyleri ya da zamanını çalacak insanları değil.

 

Aramalar: , , ,

 

More Posts in Makaleler

 
 

Paylaş 
 
 
 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir