İnternet cafe açmak

Bu yazımızda internet cafe açmayı düşünen arkadaşlarımızın kafasındaki soru işaretlerine cevap vermeye çalışacağız. Bu yazıdaki tüm durumlar günümüz tarihinde geçerli olmaktadır. Bir kaç yıl veya 5-10 yıl öncesinde internet cafe açmak ile 2015’te internet cafe açmak arasında dağlar kadar fark vardır. Yazının devamında bu farkların hepsine değineceğiz, şimdi bakalım interet cafe açmak için nelere ihtiyacınız var?

1. İşten anlamak

Yeni internet cafe açanların en çok yaptığı hataların başında bu gelmektedir. Daha önce herhangi bir internet cafe işletme veya çalışma gibi bir tecrübesi olmadan cafe açmaya girişmeleri, büyük ihtimalle hüsranla sonuçlanacaktır.

Peki neden işten anlamamız gerekiyor?

Artık eskisi gibi açacağınız cafeye chat, film vs gibi ihtiyaçları olan müşteriler gelmeyecek. Çünkü herkesin elinde akıllı telefon, evinde bilgisayar, çantasında tableti var. Kafanıza hemen peki kim gelecek bizim cafemize diye sorduğunuzu duyuyorum.. İşte cevabı: Çocuklar. Evet yanlış duymadınız. Artık internet cafelere çoğunlukla çocuklar gidiyor. Cafe ortamında oyun oynamanın tadını hiç bir şey vermediği için arkadaş toplayarak internet cafeye gidenler fazla sayıda. Bu durumda bilgisayarlardan, oyunlardan iyi anlamanız gerektiğini ortaya çıkarıyor. Online oyunlar, langame oyunlar, ve tek kişilik oynanan oyunlarla ilgili bir sürü problemlerle karşılaşacaksınız. En basitinden online oyunların her hafta mutlaka güncellenmesi gerekecek. Bu işlemler size basit gibi gelebilir ancak ufak bir hatanızda “örn:deepfreeze’i açık unutmak” tüm sistemi riske atmış olacaksınız.

İşten anlayan bir elemanla yürümez mi?

Yürür ama mutlaka işinizin başında durmanız gerekiyor. Artık kalifiye eleman bulmak çok zor, bulsanız dahi onu tatmin edecek bir ücret vermeniz gerekiyor, bu da haliyle bütçe demek. Ek olarak elemanın da başında durmanız gerekecek. Çalışıyor mu, kaytarıyor mu, çalıyor mu vs vs.. Tüm bu sorular başınızı ağrıtacak.

2. Çevre Sahibi Olmak

En çok ihtiyacınız olan öğrenci grubu. Çevrenizi bu şekilde güncel ve geniş tutmanız gerekecek. Gelen müşterilerinizle iyi geçinmeniz onların tekrar tekrar gelmesini sağlayacaktır. Genelde grup olarak internet cafeye giden öğrencileri yönlendiren başlarında bir elebaşı olmaktadır. Siz bunları görüp bunlarla iyi geçinmeye çalışmalısınız. İletişim çok önemli… Bir müşteri tekrar cafenize gelirse onu elde etmiş olursunuz, bu da haliyle büyümenize ve daha çok kazanmanıza sebep olur.

3. Bilgisayarların İyi Olması

Günümüz teknolojisini takip ediyorsanız, oyunların da ne kadar fazla ihtiyaçları olduğunu farkedebilirsiniz. Örneğin 2015 yılında çıkan orta seviye bir oyun bile minimum 512MB ekran kartı ve 4GB ram’e ihtiyaç duymakta. Bir de en iyi oyunları düşünün, ne kadar fazla donanıma ihtiyacınız olacağını önceden tahmin edip bilgisayarlarınızı da ona göre toplamanız gerekiyor. Bilgisayarların toplandığı tarihten itibaren sonraki 3-4 yıl içinde çıkacak olan oyunların tümünü sorunsuzca oynatabilmeniz çok iyi olur.

2015 yılı için tavsiye ettiğimiz bilgisayar özellikleri:

 • Minimum i5 işlemci
 • Minimum 8GB Ram
 • Minimum 256Bit/1GB Ekran Kartı
 • Minimum 1TB Harddisk
 • Minimum 19″ Full HD Monitör

Yukarıdaki özellikler örnek olarak verilmiştir.

4. Maliyet

En çok merak edilen konulardan birisi maliyet konusudur. İnternet cafe açma maliyeti tamamen bulunduğunuz semte göre değişebilir. Arz talep meselesi yani. Bir de hiç hesaba katılmayan bilgisayar masalar, kablolama, ışıklandırma, tasarım gibi konular da var. En basit bir internet cafenin maliyetini hesaplamaya çalışalım.

20 Bilgisayarlı İnternet Cafe Açma Maliyeti

20 Adet bilgisayar 34.000 TL(Tanesini 1700 liradan hesapladık)

 • 1 Adet server bilgisayar 2.000 TL
 • 1 Adet Modem 200 TL
 • 1 Adet 24’lü Switch 370 TL
 • Network Kurulumu 1.500 TL
 • Elektrik Altyapısı 2.000 TL
 • Bilgisayar Masaları 2.500 TL
 • Yazıcı 500 TL
 • Sistem Kurulumu 1.000 TL

Toplam Maliyet: 44.070 TL

Sistem kurulumunu biliyorsanız onu eleyebilirsiniz. Gördüğünüz gibi 20 bilgisayarlıinternet cafe açmak istesek karşımıza çıkacak olan maliyetler bunlar. Bu hesaplanan tutar tüm yasal süreçte karşınıza çıkacak olan maliyetlerin haricindedir. Bunun daha ruhsatı, dükkan kiralaması var.

 
 

Paylaş 
 
 
 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir