En çok öğretmen ataması yapılacak alanlar

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Aydoğdu, telefon ile görüşmeye dahil olduğu bir haber kanalında öğretmen atamaları ile ilgili detayları açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Aydoğdu, telefon ile görüşmeye dahil olduğu bir haber kanalında öğretmen atamaları ile ilgili detayları açıkladı.

EN ÇOK ATAMA YAPILACAK ALAN

15 bin öğretmen ataması 108 alanda yapılacak. En fazla atama yapılacak alandan en az yapılacak alan doğru sıralalam ise şöyle; ingilizce, sınıf öğretmenliği, ilköğretim matematik, din kültürü ahlak bilgisi, türkçe öğretmenliği, okul öncesi öğretmenlik, fen bilgisi öğretmenliği, rehberlik, türk dili edebiyatı, matematik, sosyal bilgiler, beden eğitimi öğretmeni ve müzik öğretmeni olarak sıralanıyor.

EN ÇOK HANGİ İLLERDE ÖĞRETMEN İHTİYACI VAR?

Türkiye’de en çok ihtiyaç olan iller en fazla göç alan illerimiz. Bunlar; İstanbul, Diyarbakır, Gaziantep, Urfa ve Van en çok öğretmen ihtiyacı duyulan iiler. 15 bin öğretmen atamasının yaklaşık olarak yüzde 73’ü bu illere ayrılacak.

EŞ ATAMASI İLE İLGİLİ

Kamuoyudan bazı yanlış anlaşılmalar vardı, bu vesile ile bunu da düzeltmek isterim. Başbakanlık Çerceve Yönetmeliği çıktı. Biliyorsunuz bu yönetmelik bütün bakanlıkları bağlayan bir üst normdur. Burada eşi özel sektörde çalışan eskiden özel sektörde çalışan arkdaşlar eşi bir yıl sigortalı olarak özel sektörde çalışıyorsa eş durumuna müracaat ediyordu. Başbakanlık Çerceve Yönetmeliği Ağustos ayında çıkınca bir yıllık süreyi 3 yıl a çıkardı. Biz Şubat eş özründe bunu uygulamadık çünkü yönetmeliğimiz çıkmamıştı, bir yıl şartını devam ettirdik. Fakat yakında çıkacak yönetmeliğimizde Başbakanlık Çerceve Yönetmeliği üst norm olduğu için ona uymak zorundayız ve buna göre bunu yapmak zorundayız bakanlık olarak. Fakat bunun yanında orda bir madde var o da şu öğretmen mesela Kahramanmaraş’dan Gaziantep’ten eş durumu var Ankara veya İstanbul’a gelmek istiyorsa burada norm kadro yani boş norm yoksa biz ikisi de öğretmen olma şartı ile diyeceğiz ki sizi Ankara’ya İstanbul’a getiremiyoruz ama sizi uygun gördüğünüz yakın bir ilde İstanbul’a yakın bir ilde  ya da Ankara’ya yakın bir ilde birleştirelim diye öğretmenlerimize böyle bir kolaylık getirilyor bu yönetmelik ile. Seçim hakkı ise öğretmenlere bırakılacak.

BUNDAN SONRAKİ ATAMA NE ZAMAN OLUR?

Şimdi benim tarih vermem mümkün değil ama son üç yıla baktığımız zaman he şöyle olmuş burdan bir çıkarım yapabilir değerli arkdaşlarımız. Son 3 yıl içerisinde Şubat ve Ağustos aylarında öğretmen atamaları yapılmış. Şubat atamalarında 10 bin 15 bin 17 bin gibi düşük rakamlar olmuş, Ağustos atamalarında ise büyük atamalar yapılmış. Son üç yıla baktığımız zaman atamalar hep Şubat ve Ağustos aylarında. Bu takvime bakacak olursak en yakın atamanın Ağustos ayında olduğunu tahmin edebiliyoruz. Bunun kesin olacağı ile ilgili gelişmeler ilerleyen günlerde belli olacak.

AYDOĞDU’DAN ATANAMAYAN ÖĞRETMENLERE TAVSİYE

Biz atanamayan öğretmenlerle sürekli görüşüyoruz. Zaten bu konuda bakanımız Nabi Avcı’nın talimatı var. Bizden randevu isteyip gelen bütün öğretmenlerimizle görüşmeye çalışıyoruz ve görüşüyoruz. Aslında bu öğretmenlerimiz verdikleri emek, ailelerinin onlardan beklentisi açısından baktığınız zaman hakikaten çok ciddi bir emek vermişler, toplumsal bir baskı var, ailelerin onlarla ilgili beklentileri var, gelecek kaygısı var. Ama şunu görmemiz gerekiyor. Şimdi Ağustos ayında 320 bin öğretmen adayımız sınava girdi bunlardan 40 binini biz aldık. Şu anda 278 binle 280 bin arasında bekleyen öğretmen adaylarımız var. 15 bin kişi de şimdi alınacak yani bizim toplam öğretmen ihtiyacımız şu anki verilere göre 114 bin. Böyle baktığımız zaman tüm öğretmen ihtiyacı karşılansa bile mezun olan arkdaşları Milli Eğitim Bakanlığı’nın istihdam etmesi çok zor görülüyor. Onun için bütün yönleriyle hep öğretmen olma hevesinde olmaları onları hayal kırıklığına uğratabilir. Onun için bu gerçeği de göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Ben samimi olarak şunu söylemem gerekiyor. Biz arkadaşları dinlediğimizde onları yerine kendimizi bıraktığımzde empati yaptığımızda hakikaten arkdaşlarımızı samimi olarak çok iyi anlıyoruz. Ama bir taraftan da Milli Eğitim Bakanlığı’nın reelde ihtiyaçları var, Türkiye gerçekleri var. Bu gerçeklerden hareketle 15 bin öğretmen ataması yaptığımız zaman bu hayatın bir gerçeği atanan arkaşlar sevinecek atanamayan arkadaşlarımız belki üzülecek belki ağustosda belki bir dahaki dönemde atamaları olacak. Arkadaşlarımız bu açıdan olaya baktıkları zaman daha reel karar vereceklerini düşünüyorum. Hakikaten kolaylıklar diliyorum. Kolay bir süreç değil, bizim açımızdan da onların açısından da çok zor bir süreç oldu. Onları dinlerken onlarla beraber üzüldüğümüz hakikaten duygulandığımız

 
 

Paylaş 
 
 
 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir