Çalışma Bakanından İtiraf: İŞKUR’un personel alımını denetlemiyoruz

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, torpil iddialarının yoğun olarak yer aldığı İŞKUR’da, bugüne kadar hiç denetleme yapılmadığını açıkladı.

Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, İŞKUR alımları için çok iddia var, size hiç bu iddialar ulaştı mı,denetleme yapıyor musunuz? sorularını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik‘in cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Çelik: İŞKUR’u denetleme yetkim var ama hiç denetlemedim

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İŞKUR tarafından yapılan personel alımlarının denetiminin kendi yetkisinde olduğunu ve merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatı ile bağlı ve ilgili kuruluşların faaliyetlerini, işlemlerini ve hesaplarını denetlemekle görevli ve yetkili olduğunu belirtti. Denetleme yetkisini iş müfettişleri, bağlı kuruluşların müfettişleri ve uygun göreceği diğer personeller aracılığıyla kullandığını söyledi.

İŞKUR, usulsüzlük iddialarına rağmen hiç denetlenmedi

Ancak Bakan Çelik “yetkim var” demesine rağmen, bu yetkiyi bugüne kadar hiç kullanmadığını da belirtti. Çelik, İŞKUR tarafından yapılan atamalarda usulsüzlük yapıldığına dair, bakanlığın yaptığı bir tespitin bulunmadığını vurguladı.


Verilen Soru Önergesi için Tıklayınız

Soru Önergesi’nin cevabı için Tıklayınız

 
 

Paylaş 
 
 
 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir