Çalışan annelerin iş hayatından kopmaması için devlet destekleri devam ediyor. Hükümet bu yıl bu kapsamda farklı projelere imza attı. Bu projelerden birisi de Avrupa Birliği desteği ile verilecek olan 300 Euro bakıcı parası olacak. Çalışan anneleri kapsayan bu ödeme için başvurular alınmaya başlayacak. ’Evde Çocuk Bakım Projesi’ adı altında başlatılacak olan ödemeler için 25 Haziran itibariyle başvurular kabul edilmeye başlayacak.

SOSYAL Güvenlik Kurumu’nun (SGK) AB destekli projesi için başvuru şartları şöyle sıralanıyor. 0-24 aylık çocuğu olan annelere 36 aya kadar aylık 300 euro hibe destek sağlamak üzere ’Evde Çocuk Bakımı Projesi’ne başvuruları yakında başlıyor.

AB fonu tarafından karşılanacak olan projeden çalışan anneler yararlanacak. Çalışan annelerin iş hayatından kopmamasını sağlamak amacıyla yürüteceği ’Evde Çocuk Bakım Projesi’ şimdilik üç pilot ilde başlayacak. Antalya, İzmir ve Bursa’da toplam 5 bin çalışan anneye çocukların bakımı için aylık 300 euro hibe ödenecek.

Pilot ilde oturanlar için başvurular ise SGK.gov.tr adresi üzerinden 25 Hazirandan itibaren başvuru yapacak.

Projeden 0-24 ay aralığında çocuk sahibi ve sigortalı çalışan, işine geri dönecek veya yeni girecek anneler yararlanacak. Selim Erol, “Çocuklarının bakımı için çocuk bakıcısı istihdam edebilmelerini temin amacıyla geliştirilen proje, Antalya, Bursa ve İzmir’de uygulanacak. Aylık yaklaşık 300 euro hibe desteği sağlanacak. Çocuğuna tek başına bakıp, engelli çocuğu olan ve resmi makamlarca sertifikalı çocuk bakıcısı çalıştıran annelere yapılacak hibe desteği 390 euro olacaktır” dedi.

36 Aya Kadar Destek

Evde Çocuk Bakım Projesinden 24 aylıktan küçük çocuğu olanlar yararlanabilecek. Çocuklar 36’ncı ayı doldurana kadar destek devam edecek. Pilot illerden biri olan Antalya’da 1500 anne ve 1500 bakıcı olmak üzere 3 bin kadının istihdamının hibe yardımından yararlanacak. İzmir ve Bursa’da toplamda 5 bin anne, 5 bin çocuk bakıcısı olmak üzere toplam 10 bin kişiye ödeme yapılacak. AB ve SGK tarafından karşılanacak proje için toplam 38 milyon Euro bütçe ayrıldı.

Kimler Yararlanacak?

Evde Çocuk Bakım Projesinden yararlanma şartları ise şöyle; Türk vatandaşı olacak bakıcının aynı ile oturması, annenin başvurudan 1 gün dahi önce de olsa sigortalı çalışması gerekiyor. Annenin en fazla asgari ücretin brüt tutarının iki katına kadar yaklaşık 2 bin 500 TL’den yüksek brüt gelire sahip olmaması gerekiyor. Bakıcının da en az ilkokul mezunu olmasına dikkat ediliyor. Çocuk bakıcısının anne ile birinci dereceden akraba olmaması gerekiyor. Annenin proje kapsamında başka birinin çocuğu için çocuk bakıcı beyan edilmemiş olması gerekiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*